چاپ کاتالوگ حرفه ای

چاپ کاتالوگ حرفه ای

مجموعه چاپ آکسون مرکز تخصصی چاپ انواع کاتالوگ

چاپ کاتالوگ

کاتالوگ‌ها مجموعه‌های چاپی هستند که تنها به منظور آموزش و اطلاع رسانی به کار می‎روند و هدف از ارائه آنها شناخت بیشتر و نحوه استفاده صحیح از یک محصول برای فروشنده یا مشتری می‎باشد. در کاتالوگ‌ها از تصاویر و طراحی‌های جذاب به منظور معرفی کامل‌تر محصولات استفاده می‌شود. تعداد صفحات کاتالوگ از چند صفحه تا صدها صفحه متغیر است و در آن بر عکس بروشور از صحافی‌های سنگین همچون منگنه ،مفتول، چسب گرم و... استفاده می‌شود.

چاپ کاتالوگ‎ها‎ بر روی کاغذ‎ها‎ی مختلف و با اشکال متنوعی قابل اجرا می‎باشد. مسئولیت قانونی کنترل اعتبار مجوز چاپ آگهی یا هر نوع اوراق تبلیغاتی برای مؤسساتی مثل آموزشگاه‎ها‎، شرکت‎ها‎ی خدماتی، شرکتهای انبوه‎سازی، مراکز درمانی و بهداشتی و ... که نیاز به اخذ مجوز چاپ آگهی از ارگان مربوطه دارند، برعهده متقاضی است. درج اطلاعات و راهنمایی صحیح به مخاطبان شامل مشخصات فنی، خدمات ارائه شده، قابلیت‎ها‎ی خاص بر روی کاتالوگ الزامی است. چاپ تصاویر همراه با متن نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می‎کند. چنانچه طرح، برای چاپ افست آماده سازی نشده باشد، شامل هزینه نظارت ‌فنی نیز می‎شود مهمترین نکته در چاپ کاتالوگ، استفاده از رنگ‎ها‎ی باکیفیت می‎باشد و اگر رنگهای نامرغوب استفاده شود، رنگها را نمی‌توان بدرستی بر روی هم قرار داد که نتیجه نهایی یک کاتالوگ بی‎کیفیت خواهد بود. استفاده از روکش: روکش موجب درخشش کاتالوگ می‎گردد. انواع روکش عبارت است از: سلفون مات سرد، سلفون براق سرد، سلفون مات حرارتی، سلفون براق حرارتی، UV مات، UV براق. صحافی: در مرحله نهایی صحافی کاتالوگ صورت می‎گیرد که در آن باید برش لبه‎ها‎ی دقیق به گونه‎ای که لبه‎ها‎ دقیقاً بر روی هم قرار گیرند، صورت پذیرد.

نکاتی در هنگام طراحی کاتالوگ
در هنگام طراحی رنگ‎های کاتالوگ‎ باید از رنگ CMYK استفاده شود و از رنگ‎ها‎ی تمپلات و نوشته‎ها‎ی چهار رنگ خودداری نمود. رزولوشن طرح باید 300 DPI باشد. رعایت فاصله mm 8 برای نوشته‌ها و طرح اصلی و ... از چهار طرف طرح ضرورت دارد. در هنگام ایجاد طرح برای چاپ بر روی کاتالوگ باید به موازین شرعی و قانونی توجه داشت. چاپ متن تمام انگلیسی به گونه‌ای که بیننده را در هنگام استفاده، به سمت کالا یا خدمات خارجی منحرف نماید، مرسوم نمی باشد.

چاپ افست کاتالوگ
افست نوعی چاپ براي انواع كتاب، مجله، بروشور و كاتالوگ و ... است که بر روي كاغذ و با تيراژ بالا با کیفیت بالا صورت می‎گیرد. برای چاپ افست کاتالوگ از مدل رنگ CMYK استفاده مي شود و هر رنگ به صورت جداگانه بر روي كاغذ چاپ مي‎گردد، و کاتالوگ با وضوح بهتری چاپ می شود که این امر به چندین دلیل می‎باشد: عدم وجود آب در ماشین و استفاده از مرکب مرغوب افست ضدآب، رنگ‌های چاپ شده دارای جلا و شفافیت بیشتری هستند. به دلیل استفاده از کنترل‌های کامپیوتری مرکب در چاپ افست، رنگ‌های مورد نظر به سرعت بر روی کاتالوگ منعکس می‎شود به همین خاطر هیچ نیازی به کنترل بر روی هم خوردن رنگ‎ها‎ وجود ندارد.

مراحل چاپ کاتالوگ
طراحی: که باید نکات مهمی در آن مد نظر طراحان قرار بگیرد.
صفحه بندی صحیح و استاندارد: به این معنا که قبل از چاپ، کاتالوگ باید به گونه ای طراحی شود که پس از آن در مرتب کردن صفحات مشکلی وجود نداشته باشد.
انواع کاغذهای مناسب برای کاتالوگ
گرماژ 90گرم الی 300 گرم در کاغذ گلاسه و 70گرم الی 160 گرم در کاغذ تحریر و کارتی
 سایزهای استاندارد کاتالوگ(سانتیمتر) :
خشتی کوچک(۱۲*۱۲-۱۴*۱۴-۱۶*۱۶)
خشتی بزرگ(۱۹*۱۹-۲۰*۲۰-۲۱*۲۱-۲۲*۲۲-۲۳*۲۳-۲۹*۲۹-۳۰*۳۰-۳۳*۳۳)
پالتوئی(۱۰*۲۱-۱۱.۵*۳۴.۵)
رقعی و رقعی بیاضی(۱۴*۲۲)
وزیری و وزیری بیاضی(۱۷*۲۴)
رحلی و رحلی بیاضی(۲۱.۵*۲۹.۷)
سلطانی و سلطانی بیاضی(۲۳*۳۳)
روزنامه ای(۳۵*۵۰-۴۵*۶۰)
مدت زمان چاپ کاتالوگ:
مدت زمان چاپ معمولا به تعداد فرمها بستگی دارد اما به طور میانگین
تولید کاتالوگ با خدمات سلفون و لاک تا ۶۴ صفحه زیر یک هفته انجام میپذیرد.
تعداد صفحات استاندارد کاتالوگ : حداقل تعداد صفحات در
قطع خشتی و پالتوئی ۲۴ صفحه تا ۱۲ صفحه و در قطع رقعی
وزیری ۱۶صفحه تا ۴ صفحه ودر قطع رحلی و سلطانی
۸ تا۴ صفحه در کاغذ ۵۰*۷۰و۴۵*۶۰ سانتیمتر(دو ورقی)
و در کاغذ ۱۰۰*۷۰و۶۰*۹۰ (چهارونیم ورقی) دو برابر مقادیر فوق میباشد.

 

دیدگاه ها بسته شده است